Krátka reportáž z EBHC

Každoročným najväčším 3D lukosteleckým podujatím na svete sú Majstrovstvá sveta alebo Európy v loveckej lukostreľbe. Sú poriadané pod patronátom IFAA. V párny rok, ktorým je aj rok 2018, sa organizovali Majstrovstvá Európy, ktoré prebehli na pohraničí Česka a Nemecka, s centrom v známom zimnom stredisku Oberwiesenthal. Súťaž prebehla v termíne 16.-23.6.2018.

Zvyčajne sa na súťaže mohlo v minulosti prihlásiť "len" 1680 strelcov - stavalo sa 10 tratí. V tomto roku si Nemci pre obrovský záujem asi vybavili výnimku. Veď prihlasovanie sa začalo ešte 1.5.2017 (viac ako 13 mesiacov pred súťažou) a o pár dní to bolo plné. Možno aj preto povolili zväčšenie maximálneho množstva prihlásených. Popravde presne ani neviem, koľko bolo účastníkov, ale vravelo sa, že je to od 2050 do 2400. Tak či tak, bola to naozaj neuveriteľná masa vášnivcov lukostreľby zo všetkých kútov Európy. Organizátori postavili 12 tratí. Z toho 4 boli priamo nad Oberwiesenthalom na kopci, kde bolo potrebné sa vyviesť lanovkami. Potom 4 boli v smrekových mierne kopcovitých lesíkoch Siebensaure, cca. 12 km od Oberwiesenthalu. A posledné 4 boli umiestnené v Českej republike - v Božom Dare. Tie boli asi v najkrajšom prostredí, ale boli aj pre svoju dĺžku najnáročnejšie.

Zo Slovenska sa zúčastnili aj starí rezprezentanti, ktorí z takouto súťažou už mali skúsenosť, ako aj "nováčikovia". Boli to týchto 16 osôb v takýchto divíziach luku:

Longbow: Darázs Mária, Darázs Ladislav, Magyarics Pavol, Konig Radek, Binder Dušan (veterán), Bernát Peter (veterán), Mekýš Peter (veterán)

Tradičný luk: Binderova Tatiana

Bow hunter recurve: Peter Málek

Barebow: Jakub Málek (junior), Martin Dragúň, Štefan Myšiak (veterán), Ján Kúdela (veterán), Marián Bosý

Freestyle unlimited (CU): Pavol Veselý, Tomáš Szabo

Naša slovenská základňa bola v Božom Dare, kde sme všetci spolu bývali v rovnakom penzióne. Výhodné bolo aj to, že sme mali blízko na strelnicu, kde sme mohli ráno a večer trénovať. Popravde ale večerné tréningy neabsolvoval asi nik z tých, ktorí v danom dni strieľali, pretože trate boli naozaj veľmi náročné a únavné. Väčšinou to využili tí, ktorí mali voľný deň.

Keďže väčšina z našich lukostrelcov na takejto súťaži ešte nikdy nebola, tak ozrejmím, čo a ako sa strieľa:

Každý strieľa 4 dni v týždni od pondelka do piatku. Každý mal už vopred dané, kedy má voľný deň. Niekto mal voľno v pondelok, niekto napr. v stredu, ja napr. v piatok. Každý musí odstrieľať 4 okruhy, pričom organizátori sa to snažili zorganizovať tak, aby sme rovnaké divízie lukov strieľali v danom dni na rovnakom okruhu, aby to bolo spravodlivé.

Strieľalo sa nasledovne:

2 okruhy x IFAA Unmarked Animal Round.

Zviera má 2 bodované zóny. Killzónu (čiže po našom 8,10,11) a zvyšok tela. Ak trafíte prvým šípom Killzónu, máte 20 bodov. Ak zviera, tak 18. Ak máte out, tak pri skupine najväčších zvierat 1 a 2 pristupujete ďalším šípom o 4,5, resp. 2,7 metra. A strieľate. Buď 16 alebo 14 bodov. Ak netrafíte, tak sa ide opäť bližie k terčom. A tam je to buď 12, 10, alebo nula. Hlavne tej nule sa chcel každý vyhnúť. Je šťastie, ako toto dostane súťažiaci na začiatku súťaže, aby si mohol dať ako tak do oka vzdialenosti.

1 x IFAA 3D Standard Round

Toto sa najviac podobá tomu, čo sme strieľali na Slovensku v minulosti. Strieľa sa na 2 šípy (zvyčajne druhý šíp je troška bližšie ako prvý). Bodové hodnotenie 10,8,5,0.

1 x IFAA 3D Hunting Round

Toto je podľa každého najväčšia výzva. V tomto kole umiestnenie dosť rozhoduje. Strieľa sa na 1 šíp, bez možnosti opravy. Bodové hodnoty 20, 16, 10, 0. Myslím, že ani tí najlepší sa nezaobišli bez nulových hodnôt. Tu bodové rozdiely medzi jednotlivými súťažiacimi naskakujú naozaj rýchle. Je celkom "blbé", ak chytíte tento najdôležitejší okruh úplne na začiatok súťaže ako svoj prvý. Človek nie je ešte zvyknutý na tieto vzdialenosti a keďže opravy nie sú možné, ľahko môže chytiť hneď na začiatok zlý výsledok, ktorý už ťažko dobehne. Bohužiaľ práve tento okruh ako prvý chytili luky barebow a naši dvaja kladkáči.

Počasie bolo primerané nadmorskej výške cca. 700 -1200 m.n.m. Prvé štyri dni bolo pekne, polooblačno, s malými prehánkami a teplotou okolo 12-20 °C. Vo štvrtok popoludní ale prišlo veľké ochladenia a počas piatku sa teploty nevyšplhali cez 3 až 6 °C. A to navyše ešte v piatok pršalo.

V porovnaní s minulým rokom môžem konštatovať, že sa úroveň lukostrelcov veľmi zvýšila. Nato, aby si človek udržal pozíciu z minulého roku, musel mať o hodne lepší nástrel. Zo Slovenska sa nakoniec najlepšie umiestnil Štefan Myšiak - striebro (barebow veterán).

Tu prikladám výsledky jednotlivých strelcov zo Slovenska: CELKOVÉ VÝSLEDKY

Darázs Mária, LB - senior, 26.miesto (z 54 strelcov) body: 937

Binderová Tatiana, TRB - senior, 34.miesto (z 82 strelcov), body: 1160

Bosý Marian, BB - senior, 14.miesto (z 53 strelcov), body: 1635

Dragúň Martin, BB- senior, 39.miesto (z 53 strelcov), body: 1404

Peter Málek, BHR - senior, 29.miesto (zo 148 strelcov), body: 1641

Szabo Tomas, FU - senior, 35.miesto (zo 101 strelcov), body: 2069

Veselý Pavol, FU - senior, 56.miesto (zo 101 strelcov), body: 2010

Darázs Ladislav. LB - senior, 25.miesto (zo 164 strelcov), body: 1444

Magyarics Pavol, LB -senior, 62.miesto (zo 164 strelcov), body: 1293

König Radek, LB - senior, 68.miesto (zo 164 strelcov), body: 1282

Jakub Málek, BB - junior, 4.miesto (z 5 strelcov), body: 1061

Myšiak Štefan, BB - veterán, 2.miesto (z 22 strelcov), body: 1644

Kúdela Ján, BB - veterán, 6.miesto (z 22 strelcov), body: 1558

Binder Dusan, LB - veterán, 9.miesto (zo 79 strelcov), body: 1413

Mekýš Peter, LB - veterán, 12.miesto (zo 79 strelcov), body: 1400

Bernát Peter, LB - veterán, 57.miesto (zo 79 strelcov), body: 1060

Myslím, že sa slovenská výprava sa nestratila a nastrieľali sme celkom pekné výsledky.

 

Peter Málek

 

Odkazy

 

 

Podporili nas

Facebook